DAYZFAN.NET Sunucusu - Durum Raporu - 24 Aralık

goldst4ff · 713

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı goldst4ff

 • AKN Takımı
 • Fresh Spawn
  • İleti: 12
  • Rep. Puanı: +0/-1
Herkese merhaba arkadaşlar DAYZFAN.NET Sunucusu - Durum Raporu - 15 Aralık ile karşınızdayız.


Üçüncü haftalık durum raporu ile karşınızdayız ! ikinci haftalık durum raporundan beri 9 gün geçti ve bu 9 günde önemli gelişmeler yaşadık. Crash sorunlarını kendimiz çözdük ve bir çok düzenleme yaptık.
Sunucu Geliştirme / Sawkopat (İbrahim)

Herkese merhaba arkadaşlar

TRADER MOD
Kullandığımız modumuzda GREEN MOUNTAIN SAFEZONE&TRADER alanının hazır haline biraz daha görsel güzellik katmamız gerektiğini düşündük. Yeni objeler ekleyerek, düzenlemeler yaptık.
Spoiler for Hiden:
   
Goldst4ff(tolunay) ile beraber yürüttüğümüz çalışma ile Yeni KRASNOSTAV SAFEZONE&TRADER(eski havalimanına) yeni bir trader alanı ekledik ,bu alanın safezone alanını 700mt çıkardık.Bu sayede kötü niyetli oyuncuların alış veriş yapan oyuncalara zarar vermesini önledik.

GÖRSELLER
Spoiler for Hiden:
   
   

TRADER EKONOMİSİ
Kullandığımız trader modunda ki fiyatları yeniden düzenledik, bazı ürünlerin satış fiyatlarını arttırarak meslek gruplarına yönlendirdik.(Örneğin Çiftçilik,Avcılık vs.) Bununla birlikte oyunculara yeni bir oynanabilirlik sunduk.

SUNUCUNUN SALGIN HASTALIĞI
Hastalık ile ilgili mücadelelerimizi başlattık. Pek olumlu sonuçlar alamadık.Oyun yapımcılarının eklediği ilaçlar şuan için bir etki göstermediğini tespit ettik. Sunucu doktorundan gelen bilgi ile ölüm tek çare gözükmektedir. ;) :D Oyun içeresinde bazı oyuncularımız zamanla hastalığının geçtiğini ve bunu da sağlıklı beslenerek (yemek ve su barı hep dolu) ve bolca ateş başında dinlenerek gerçekleştiğini söylediler.


YENİ MODLAR
Bu hafta bizlere çok fazla mod önerileriniz olduğunu gördük. Steam workshop'a her dakika yeni modlar ekleniyor, fakat önemli olan unsurlar var. Oyun stabil olmadığından ve mod yapımcılarıda stabil bir özellik getirmemekle birlikte çoğu modlarda buglar da mevcut , bununla birlikte oynanabilirlik ortadan kalktığından istediğiniz çoğu modu ekleyemiyoruz. Yeni eklenecek modları ayrı bir sunucuda test ederek şuan açık olan mevcut sunucuya entegre edeceğiz. Burada önemli olan Client/Oyuncu tarafına yük bindirmeden ve sunucu performansını zorlamayan tüm modları değerlendiriyoruz. Ayrıca kendi kıyafet modumunuzu da hazırlıyoruz.Kendi modumuzda yeni kıyafetlerin yanı sıra objeler de ekleyerek görsel zenginlik katacağız.

SUNUCU ANLIK CRASHLER
Sunucumuzda var olan crash sorunlarınla ilgili çalışmalar yaptık,Oyuncularımızdan gelen geri dönüşler ile bu sorunlar için çözüm yollarını planladık.Bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgiyi Nightbird (Hasan) verecektir.

Tüm oyuncularımıza  İyi oyunlar !

- Sawkopat - İbrahim
Sunucu Stratejileri / Nightbird (Hasan)

Herkese merhaba arkadaşlar
Son durum raporundan itibaren oldukça yoğun geçti bizim için. Sunucu bazında önemli özellikler ekledik ve köklü değişikliklere gittik. Şimdi bunları toparlayalım ;


YEDEKLEME / BACKUP
İlk olarak şunu söyleyip konuya gireceğim. DayZ'nin şuan ki mevcut sürümünde sunucu crash vermesi tamamiyle DayZ'den kaynaklanan bir sorun. 4 gün önce oyunun yapımcısının ilk olarak düzeltilmesi gereken listesinde 1.sıraya koyduğu bir sorundur. Konuya BURADAN ulaşabilirsiniz.

Bu sunucu crashleri yüzünden oyuncuların baseleri siliniyordu ve bu oyuncular için ciddi anlamda bir sorundu. İbrahim ile birlikte 3 gün önce sabah 09:00 da başladığımız script yazma çalışmalarımız sonuç verdi akşam 20:00 civarı tamamiyle yeni bir sunucu yedekleme sistemi hazırlamış olduk. Bu yedekleme sistemi ve oyuncu datası ayrı olduğundan asla oyuncu datasına dokunmuyoruz. Sunucudaki base/araç/tent vb  gibi tüm kalıcı eşyaları her 10 dakika da bir sunucu çalışıyorken yedeklemesini sağlayan bir sistem hazırladık. Fakat bu sistemin sunucu çöktüğünde hiçbir yöneticiye ihtiyaç duymadan eski crashli/çökmüş dosyaları silip en son alınan yedeğe dönmesi gerekiyordu. Bunu da yapmayı başardık. Artık sunucu çökerse , çöken dosyalar siliniyor ve son alınan yedek sunucuya alınarak sunucu başlatılıyor ve bu tüm işlemler sadece 20 saniye de tamamlanıyor. Bu sistem bizim kendi hazırladığımız bir sistem ve 3 gündür sorunsuz çalışıyor. Sadece ufak bir hatırlatma : eğer araç sürerken sunucu crash olursa aracınız en son durduğunuz/park etmiş yere dönmüş olacaktır.  Bu sistemin sorunsuz çalıştığını her zaman kontrol ettiğim data dosyalarının  boyut olarak yükselmesinden anlayabiliyoruz. Sunucu sistem başladığında 5 MB olan data dosyası 8 MB'yi geçmiş durumda. Kısaca artık her şey kalıcı ve silinmiyor.

DAYZPLUS MOD KALDIRILMASI
Bu mod gayet güzel ve sorunsuzdu fakat modun yapımcısının ısrarla saçma güncellemeler getirmesi sürekli olarak getirdiği güncellemeler ile mod iyice bozuldu ve en sonunda yapılan yeni silahlar oyuna ve sunucuya zaten mevcut olan crash hataları üzerine yeni crashler vermeye başlamıştı. Sadece g36-m14-m24-leeenfield gibi silahların olduğu bu mod sunucudan kaldırıldı. Götürüsü getirisinden çok olan bi modu tutmanın hiçbir manası yok. Ayrıca sürekli güncelleme getiren modları değil stabil modları tercih ediyoruz.
Spoiler for Hiden:

(VIA : Samet Baycan)
KAR MODU
Kar modunu Cumartesi sabah denemeye diğer test sunucumuzda başlamıştık. Bu arada test katılan herkese teşekkür ederiz ! Kar modu ilk başta sorunsuz gözüktü testerlar moddan memnun görünüyordu ve şikayet almadık. Buna nazaran CTESİ gece 01:00 da modu ekledik. Fakat uzun zaman sonunda MOD'u indiren/indirmemiş oyuncuların MODIFIED DATA hatası ile oyundan atıldığını gördük. Ayrıca tent kuramama sorunlarınıda görmeye başladık. Akabinde modu tamamen kaldırarak mod yapımcısından güncelleme gelmesini beklemeye karar verdik. Arkadaşlar kar modu güzel fakat önemli olan stabillik. Stabil olmadığı sürece modun kullanılmasının anlamı yok.

STAMİNA
Geçen durum raporundan itibaren herkes bana bunu soruyor fakat gerçekten bu konuda ki nihai kararımız kesindir. Stamina oyunu dengede tutan yegane özelliklerden biri bunu kaldırmayı düşünmüyoruz.
SAFEZONE HASTALIKLARI
Hastalık bulaşma olayı oyunda normalde olan bir özellik fakat oyunda hiçbir oyuncu SAFEZONE'da ki kadar birbirine yakın olup etkileşime geçmediği için bunu bu kadar yaygın göremiyorduk. Hastalık geçme süresi hakkında çok kişiye danıştık fakat bu hastalığın ilaçlar ile geçmemesi tamamen bir oyun hatası. Fakat şunu fark ettik ki hastalık zamanla geçiyor. Kısaca oyun içi zaman ilerledikçe hastalıkta düzeliyor. Bu hastalık sorunu için bir mod yapmaya çalışıyoruz. Bu mod sayesinde oyuncuların tüm hastalık evrelerini sunucudan kaldırmayı hedefliyoruz.
Spoiler for Hiden:

(VIA : İbrahim Halil)
DISCORD
Ayrıca discord kanalımız 325 kişiye ulaştı ve artmaya devam ediyor ! Hepinize teşekkür ediyoruz.

- Nightbird - Hasan

Bir sonraki haftalık raporda görüşmek üzere ! İyi oyunlar hayatta kalanlar !
« Son Düzenleme: 26 Aralık 2018, 14:19:39 Gönderen: Nightbird »Çevrimdışı CanKommen

 • Bambi
 • *
  • İleti: 29
  • Rep. Puanı: +0/-0
 • Yaş: 30
Yanıtla #1 : 24 Aralık 2018, 14:25:06
Ben de sabah bir arkadaştan kaptım hastalığı. :D Üstelikı safezoneda bile değildim! :DÇevrimdışı blackmamba24

 • Rulers of the Town Takımı
 • Yağmacı
 • *
  • İleti: 59
  • Rep. Puanı: +0/-0
 • Yaş: 25
Yanıtla #2 : 24 Aralık 2018, 14:26:44
Öncelikle bu server için sizlere gerçekten çok teşekkür ederiz. Oyun cıktıgından beri bu forumdayım ve o tarihten beri burayı hep aktif tuttunuz insanlara yardım ettiniz.. Bu sunucununda, bu güzel forum gibi uzun soluklu ve bir aile ortamı tadında geçmesini diliyorum :) Sunucu çok iyi gidiyor gerçekten. Ufak tefek dayz'den kaynaklanan sorunlar olsa da bunlar göze batmıyor sunucunun iyi yönlerinin yanında.. Bütün emeği geçen ekibe teşekkürler tekrardan seviliyorsunuz  :)

[ATA] Asil Türk Askerleri

85.153.76.86:5252


Çevrimdışı Trinimac

 • Yağmacı
 • **
  • İleti: 89
  • Rep. Puanı: +1/-1
Yanıtla #3 : 24 Aralık 2018, 14:32:39
Stamina'nın kaldırılmaması gerekiyor kesinlikle.Dayz'de karakteri hissedip roleplay yapmak için uzun süre bekledik,ne kadar zor oyun o kadar zevkli oyun demektir."Adam vurcam zaa xd" modunda olan yaşam formlarına pubg öneriyorum.
« Son Düzenleme: 24 Aralık 2018, 14:33:30 Gönderen: Trinimac »Çevrimdışı ASALI

 • Fresh Spawn
  • İleti: 23
  • Rep. Puanı: +0/-0
 • Yaş: 21
Yanıtla #4 : 24 Aralık 2018, 21:52:41
Sunucu son 3 saat içinde bu zamana kadar hiç çökmediği kadar çöktü galiba, arabaya motor yağı ve benzin ekledikten sonra çöktü arabadaki benzin ve motor yağı yok oldu bağajda ki bidonlarda kayboldu ardından araba bizim hatamız yüzünden patladı ve oyun yine çöktü girdiğimizde araba yok oldu.Ruined olan arabalar oyun çökünce yok oluyor mu ve bu kadar çökmeye sebep olucak bi değişiklik yapıldı mı?Çevrimdışı Nightbird

 • Yönetici
 • Hero/Bandit
 • ******
  • İleti: 3657
  • Rep. Puanı: +257/-62
 • Yaş: 23
Yanıtla #5 : 24 Aralık 2018, 22:10:13
Sunucu son 3 saat içinde bu zamana kadar hiç çökmediği kadar çöktü galiba, arabaya motor yağı ve benzin ekledikten sonra çöktü arabadaki benzin ve motor yağı yok oldu bağajda ki bidonlarda kayboldu ardından araba bizim hatamız yüzünden patladı ve oyun yine çöktü girdiğimizde araba yok oldu.Ruined olan arabalar oyun çökünce yok oluyor mu ve bu kadar çökmeye sebep olucak bi değişiklik yapıldı mı?

Sunucu 12 saatte sadece 2 kere crash verdi. Bu kadar abartılacak bi durum yok. RUINED olan araçlar tabi ki reste silinecektir kiyeniden spawn olsun.
« Son Düzenleme: 24 Aralık 2018, 22:10:38 Gönderen: Nightbird » 

This website is not affiliated or authorized by Bohemia Interactive a.s. Bohemia Interactive, ARMA, DAYZ and all associated logos and designs are trademarks or registered trademarks of Bohemia Interactive a.s.