DAYZFAN.NET Türkiye Sunucusu - Durum Raporu - 2 Aralık

Nightbird · 1138

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Nightbird

 • Yönetici
 • Hero/Bandit
 • ******
  • İleti: 3657
  • Rep. Puanı: +257/-62
Herkese merhaba arkadaşlar DAYZFAN.NET Türkiye Sunucusu - Durum Raporu - 2 Aralık ile karşınızdayız.Bugün sunucumuzun ilk durum raporu ile karşınızdayız. Bugün sizlere bu hafta boyunca sunucunun ilk haftasının nasıl geçtiğini , yaşanan sorunlar için çözüm uygulamalarımızı , yeni eklenen mevcut modları ve şuan üzerinde çalıştığımız modlar ile alakalı bilgiler vereceğiz.Sunucu Geliştirme / Sawkopat (İbrahim)
Herkese merhaba arkadaşlar , bu hafta sunucumuzun ilk haftasıydı ve göstermiş ilginize çok teşekkür ederiz. Sunucumuz max 38 kişiyi gördü ve bir hafta içinde gametracker gibi büyük bir sitede en iyi 60 sunucu içine girdik ve bu bizi gerçekten memnun ediyor. Şimdi sizlere bu hafta neler yaptık onlardan bahsedeceğim.

İKİ YENİ MOD
Yeni eklediğimiz WEAPON REDUX PACK ve DAYZ PLUS , bu iki mod bize DayZ'nin özlemiş olduğumuz silahlarını kavuşturuyor. Bu silahlar oyun içinde ki spawn ekonomisine eklendi. Oyuncuların bunu sevdiğini düşünüyorum. Daha fazla silah içeriği ekleyip oyunu PVP sahnesine dönüştürmek istemiyoruz bu yüzden ne kadar silah eklersek ekleyelim spawn miktarları değişmiyor.SUNUCU DENGESİ
Oyunun dengesine müdahale etmek istemiyoruz. Kısaca oyundaki loot ekonomisini çok değiştirmek istemiyoruz. Bunun nedeni oyunun mevcut ekonomisinin belirli dengelere ayrılmış durumda olması. Bu dengeler çok hassas ve fazla kurcalandığı takdirde oyun dengesi alt üst olabilir. Kısaca x4 loot x2 loot gibi sunucuların DayZ'nin atmosferini bozduğuna inanıyoruz. Malzeme ne kadar değerli ise onun için verilen uğraş,emek ve bunlar yaşanırken alınan keyif daha da artıyor ve unutulmayacak anılara ekleniyor.

LAG SORUNU
Bu hafta en büyük önceliğimiz lag sorununu çözmek oldu. 2 kere yapmış olduğumuz sunucu yükseltmesi ile birlikte DayZ Server'ın istediği maksimum sistem gereksinimlerine ulaşmış olduk. Şuan için Türkiye tabanlı sunucu çalışırken asla donanım olarak zorlanmayan bir sunucuda hizmet veriyoruz. Fakat Türkiye'deki lag dalgalanmaları gün içinde rastgele spike dediğimiz anlık kasmaları/gecikmelere neden olabiliyor. Bu yüzden sunucuyu optimize etmeye karar verdik ve bunun ilk uygulamasını dün gece uyguladık. Bu oyunculardan iyi yönde tepkiler almamızı sağladı fakat tamamı ile çözemediğimizi  sadece %40 oranında iyileştirme yapmamızı sağladı. Kısaca ilerleme kaydettik. Fakat unutmayın ki mevcut DayZ sürümüde buna zemin sağlıyor. Kısaca güncelleme gelince bunun sona ereceğini düşünüyoruz.ŞUAN ÜZERİNDE ÇALIŞILAN VE PLANLANAN MODLAR

Üzerinde çalışılan modlar
● Safezone (Oyuncuların birbirlerini vuramadıkları ve ticaret yapabildikleri alan)
● Radyasyonlu alanlar
● Yıkılmayan Base Building sistemi
● Kendi yaptığımız modlar , kıyafetler , kanlı duvar yazıları , kişiselleştirme , harita güncellemeleri vb.

Planlanan modlar
● Yeni script sistemi
● Yeni hava sistemi modu
● Karantina bölgeleri
● Sigara Modu
● Yeni kıyafet modu
● Oyuncuların boy hizasına gelen çimenler , otlar. vb.

Merak etmeyin hepsi için çalışmalara başladık. Size bilgi vermeye devam edeceğiz. Sözü Nightbird'e bırakıyorum.

Sunucu Stratejileri / Nightbird (Hasan)

Herkese merhaba arkadaşlar , bu hafta sunucumuzun ilk haftası bir hayli yoğundu. Oyuncuların sürekli sordukları bazı sorunlara cevap vermek istiyorum.

GECE GÜNDÜZ DÖNGÜSÜ
Mevcut oyun sürümünde GECE/GÜNDÜZ döngüsü yapılamıyor. Bunun nedeni son gelen güncellemenin oyunun zaman kalıcılığı (time persistence) sürekli aktif halde bırakması , sunucuya 20 tane restart atsanız da sunucu kaldığı saatten devam ediyor. Bu yüzden bir kaç gün içinde gelecek DayZ güncellemesi bunu düzeltecek. Bu düzelene kadar sunucuyu gündüz ayarladık. Bu düzeltmeden sonra her 4 saatlik restart diliminde 3.5 saat gündüz yarım saat akşam olarak döngüyü ayarlayacağız. Kısaca sunucuda beni veya Sawkopat arkadaşımızı !day komutu yazarken görürseniz şaşırmayın.

STAMİNA
Bu konuda nihai kararımız stamina'nın oyunda kalması yönünde oldu. Oyunun eklemiş olduğu bu özellik oyuna gerçekçilik katıyor. Bu oyunun sizi sürekli öldürmeye çalışmasının oyunun asıl amacı olduğuna inanıyoruz. Biliyorsunuz bu bir hayatta kalma ve oyunun gerçek tadını almak istiyorsak işi kolaylaştırmak saçma olur. Stamina uzun zamandır beklenilen ve birçok animasyonu bulunan bir özellikti , kaldırırsak yazık etmiş oluruz. Kısaca birini vurursanız onun topalladığını ve yarasını tuttuğunu görmekte istersiniz.

NEDEN YABANCI SUNUCU DEĞİL DE ISRARLA TÜRKİYE TABANLI SUNUCU ?
Bu soruyu soran az kişi olsa da yinede cevap vermemiz uygun olacak. Şuan oyuncular 15-40 ping arasında sunucumuzda oynayabiliyor. Eğer yabancı bir sunucu açmış olsak 60-80 ping arası değer almak zorunda kalacaksınız ve biz bunu uygun bulmuyoruz. Ayrıca lokasyon yakın olmadığı sürece DayZ tarayıcısında ilk sırada çıkma şansımız yok. Sırf bunun için değil. Oyunu yeni almış ve Türk oyuncularla oynamak isteyen oyuncular bizi görüp arkadaş edinip forum ailemize katılıp beraber oynama şansı yakalayabiliyor. Bu yüzden Türkiye lokasyonundan vazgeçmeyeceğiz. Çok güzel ilerlemeler kaydettik bunu sürdüreceğiz.

Bir daha ki haftalık durum raporunda görüşmek üzere..

Sunucu konusu : http://www.dayzfan.net/forum/index.php?topic=19047.0
« Son Düzenleme: 13 Aralık 2018, 13:51:49 Gönderen: Nightbird »Çevrimdışı metehansari

 • Hero/Bandit
 • ******
  • İleti: 1301
  • Rep. Puanı: +23/-15
 • Kendi halinde takılan kişilik..
Yanıtla #1 : 03 Aralık 2018, 00:06:59
Dayz'in haftalık raporlarından daha dolu bir durum raporu olmuş :D He bu arada sunucu konusunda da yorumum var ama buraya eklemek istiyorum "Stamina istemeyen arkadaşlar, yıllardır dayzde stamina yoktu ve tüm haritayı koşa koşa dolaştık bırakın da artık hayatta kalma oyunu oynadığımızı anlayalım."

War, war never changes


Çevrimdışı goldst4ff

Güzel bir anlatım olmuş , teşekkürler :) :)Çevrimdışı SilencE

 • Fresh Spawn
  • İleti: 18
  • Rep. Puanı: +0/-0
 • Girişimci Zenci
 • Yaş: 32
Yanıtla #3 : 03 Aralık 2018, 03:54:16
güzel gelişmeler  8)Çevrimdışı OsmanBey

 • Chernarus Sakini
 • *****
  • İleti: 390
  • Rep. Puanı: +15/-21
 • Sevecek insan bulamıyosanız sevmeyin a***a k*****m
 • Yaş: 18
Yanıtla #4 : 06 Aralık 2018, 11:41:04
Hocam ellerinize sağlık yıllardır bu günleri bekliyordukÇevrimdışı Erman

 • Bambi
 • *
  • İleti: 45
  • Rep. Puanı: +0/-0
 • Origin ID: KimbLe
Yanıtla #5 : 08 Aralık 2018, 13:49:52
Dayz yi cıktığı ilk hafta almıştım.Sizlerin şu RolePlay serverınada katıldım. Dayz'yi artık cok oynamasamda hayatımdan cıkaramadım. ara sıra girer lootlanırım. sayfanızıda sık sık takip ederim. Yeni sunucu hayırlı olsun. insallah istediğiniz gibi olur. Şuan iyi gözüküyor. Bende serverınıza katılıcam. Loot dengesini bozmamanız cok iyi olmus. dayz'yi dayz yapan zaten hayatta kalma koşulları. Bu oyunun gercek amacı pvp değil role playdir. Yeni alan arkadaşlarda insallah bu sunucuda cogunlukla buna göre oynarlarki oyundan zevk alalım. kolay gelsin.
« Son Düzenleme: 08 Aralık 2018, 13:50:32 Gönderen: Erman » 

This website is not affiliated or authorized by Bohemia Interactive a.s. Bohemia Interactive, ARMA, DAYZ and all associated logos and designs are trademarks or registered trademarks of Bohemia Interactive a.s.